Powrót

Objawy ospy wietrznej

Pierwsze objawy, które mogą wskazywać na zakażenie wirusem to ogólne pogorszenie samopoczucia, ból głowy, gorączka i brak apetytu u dziecka.

Pełny rozwój choroby najczęściej ma miejsce 2-3 dni po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Wtedy właśnie pojawia się na skórze swędząca wysypka. Z reguły najpierw na tułowiu, a potem na innych partiach ciała. Na początku wysypka ma postać czerwonych plamek, potem zmienia się w grudki, następnie w pęcherzyki wypełnione płynem, a finalnie w krosty, które w ostatniej fazie choroby przyjmują postać strupków. Strupy w końcu odpadają i z reguły nie pozostaje po nich ślad.

Choroba może mieć przebieg bardzo łagodny, ale zdarzają się też przypadki, gdy natężenie objawów jest wyjątkowo silne.

Najczęściej występującym powikłaniem ospy jest zakażenie bakteryjne skóry, rzadziej zapalenie płuc, zapalenie mózgu czy też zapalenie mięśnia sercowego. Na ospę można zachorować tylko raz, ale wirus ją wywołujący pozostaje w organizmie i może przypomnieć o sobie, powodując półpasiec.

Ospa jest wyjątkowo niebezpieczna dla osób o osłabionej odporności, noworodków, niemowląt i nastolatków. Zakażenie jest groźne także dla kobiet w ciąży i osób starszych ze względu na powikłania.

Może zainteresuje Cię też: