Powrót

Leczenie ospy wietrznej

Niektórzy sądzą, że choroby zakaźne, które dotykają dzieci trzeba po prostu przeczekać i że same przejdą. Jednak, kiedy tylko na ciele dziecka pojawi się wysypka, niezwłocznie należy udać się z nim do lekarza.

Jeśli ospa zostanie potwierdzona, trzeba zadbać o to, aby dziecko przez okres choroby nie wychodziło z domu i nie kontaktowało się z osobami, które na ospę nie chorowały.

Jeśli u dziecka choroba przebiega łagodnie, leczenie jest zazwyczaj objawowe i polega na obniżaniu gorączki i stosowaniu środków łagodzących swędzenie (specjalne kremy, puder cynkowy, kąpiele w letniej wodzie z mydłem). Dostępne są również szczepienia, które mogą pomóc zapobiec ospie, wykonywane są one najczęściej pomiędzy 9 miesiącem a 12 rokiem życia dziecka.

Lekarz może zlecić również podanie leku antywirusowego. Zastosowanie leku skraca okres pojawiania się wykwitów skórnych oraz zmniejsza ich liczbę, a tym samym zmniejsza objawy swędzenia. Jednak aby lek ten zadziałał skutecznie, należy podać go w ciągu doby od wystąpienia pierwszych wykwitów.

Może zainteresuje Cię też: