Powrót

Objawy opryszczki u noworodków

Zakażenie opryszczką może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia i życia noworodka. Wirus może spowodować między innymi śródmiąższowe zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, drgawki, objawy neurologiczne, powiększenie wątroby i śledziony.

Objawy mogą wystąpić od pierwszego dnia po urodzeniu do końca 4. tygodnia życia. Jeśli mamy do czynienia z postacią rozsianą, typowe zmiany zewnętrzne pojawiają się z reguły między 5 a 11 dobą od porodu. Są widoczne na skórze, ustach i spojówkach. Jeśli nie zastosuje się odpowiedniego leczenia, choroba dalej się rozwija i może dojść nawet do zapalenia mózgu. Kolejne symptomy postaci rozsianej to obniżenie temperatury ciała, rozdrażnienie, mniejszy apetyt, wymioty, kłopoty z oddychaniem, żółtaczka.

Szczególnie groźne dla dziecka jest zapalenie mózgu. Dochodzi do niego zazwyczaj między 8 a 17 dobą życia. Może być ono spowodowane nie tylko pierwotną, ale także nawracającą infekcją wirusową (po początkowej aktywności, wirus często pozostaje w organizmie w formie uśpionej i może uaktywnić się w dowolnym momencie). Objawy to ogólne rozdrażnienie, gorszy apetyt, senność, zaburzenia świadomości, gorączka, a także drgawki.

Może zainteresuje Cię też: