/odpowiedzi-eksperta/opryszczka-genitalna

Odpowiedzi eksperta
Wybierz kategorię i znajdź odpowiedzi na najważniejsze
pytania zadane naszemu ekspertowi.

Odpowiedzi udzieliła: dr Dorota Bystrzanowska, dermatolog

Co powoduje opryszczkę narządów płciowych?
Opryszczkę narządów płciowych powoduje wirus z tej samej rodziny, co opryszczkę wargową. Wirus opryszczki wargowej nazywany jest HSV-1, a wirus opryszczki narządów płciowych HSV-2. Oba wirusy są bardzo do siebie podobne i mają taka samą budowę aż w 70%. Wirus HSV-2 powoduje 90% przypadków opryszczki narządów płciowych, jednak w 10% za schorzenie to odpowiada HSV-1. Zdecydowanie bardziej narażone na zachorowanie są kobiety.
Jak często mogą występować nawroty opryszczki narządów płciowych?
Choroba ta cechuje się skłonnością do nawrotów. Częstość nawrotów jest różna. Mogą występować co 4-6 miesięcy, a nawet co 2-3 tygodnie. Nawroty występują częściej jeśli pierwsze zetknięcie z wirusem miało ciężki przebieg oraz u osób młodych. Nawroty występują częściej u mężczyzn niż u kobiet. Kolejne nawroty choroby mają zwykle lżejszy przebieg niż zakażenie pierwotne.
Jak można uniknąć zakażenia partnera?
Należy pamiętać, że najczęściej dochodzi do zakażenia w aktywnej fazie choroby, czyli wtedy kiedy mamy świeże zmiany pęcherzykowe na skórze czy błonach śluzowych narządów płciowych. Wtedy na pewno należy unikać kontaktów płciowych i możliwie szybko rozpocząć leczenie antywirusowe. Zakaźni jednak są także nosiciele, czyli osoby zakażone wirusem, ale w danym momencie nie posiadające zmian aktywnych chorobowo. Dość skuteczną metodą jest używanie prezerwatyw, zwłaszcza z nowopoznanymi partnerami oraz w przypadku kontaktów seksualnych z wieloma partnerami.
Jakie są objawy opryszczki narządów płciowych?
Początkowo pojawia się obrzęk, pieczenie i swędzenie, potem na zaczerwienionej skórze pojawiają się zgrupowane małe pęcherzyki wypełnione przezroczystą treścią. Dość szybko dochodzi do pęknięcia pęcherzyków i powstają nadżerki oraz strupki. Zmianom na narządach płciowych towarzyszy dość silny ból, może wystąpić też problem z oddawaniem moczu. Często chorzy sami doprowadzają do tego, że zmiany przenoszą się na pośladki czy uda.
W jaki sposób można się zarazić opryszczką genitalną?
Do zakażenia wirusem opryszczki genitalnej HSV-2 dochodzi po rozpoczęciu życia seksualnego. Chorują zarówno kobiety jak i mężczyźni, kobiety jednak aż o 45% częściej ulęgają zakażeniu. Wzrost zakażeń obserwuje się w okresie wczesnej dorosłości (między 15-30 rokiem życia) i ma on związek z aktywnością seksualną. Bardzo wiele przypadków zachorowań nie jest rozpoznawanych w ogóle albo jest rozpoznawanych błędnie, ze względu na często występujące niespecyficzne objawy.